چاکرا چیست و کاربرد آن کدام است؟


 چاکراها مراکز انرژی بدن هستند که انرژی مثبت و منفی را به خود جذب می کنند و باعث تقویت و یا دگرگونی این مراکز انرژی می شوند. این مراکز انرژی، مراکز هفتگانه قدرتمندی هستند که در ستون فقرات در کالبد اثیری قرار دارند و رابط بین روح و جسم هستند.

چاکراها (مراکز انرژی) مراکز هفتگانه قدرتند که در ستون فقرات در کالبد اثیری قرار دارند و در واقع رابط بین روح و جسم هستند. چاکرا کلمه ای سانسکریت و به معنای چرخ است. چاکراها مدام در حال چرخش هستند که به آنها نیروی حیات هم می گویند و از میان شبکه ای از مجراهای باریک به نام نادی در سراسر بدن جریان دارند. در حدود 72000 نادی در کالبد انسان وجود دارد. چاکراها روی نادی اصلی قرار دارند و در سرتاسر ستون فقرات امتداد دارند. چاکراها دوار هستند.
چاکراهای اصلی، اعضای حیاتی کالبد فیزیکی را کنترل می کنند و به آنها انرژی می دهند. چاکراهای اصلی مانند نیروگاهی هستند که اگر به خوبی کار نکنند، اعضای حیاتی ضعیف یا بیمار می شوند، زیرا برای درست کار کردن انرژی حیاتی کافی را ندارند. در شرق آنها را به نیلوفر آبی تشبیه کرده اند؛ دایره ای که توسط گلبرگ ها احاطه شده اند.
بدن ما شامل انرژی های مثبت و منفی است. سمت راست بدن حاوی انرژی مثبت و سمت چپ بدن حاوی انرژی منفی است، این انرژی ها بر مسیر چرخشی چاکراها نیز تاثیر می گذارند. به نظر می رسد هر چاکرا نام و رنگ به خصوصی نیز دارد که به طور مارپیچ از مرکز آن به سمت بیرون در حرکت است و به یکی از رنگ های رنگین کمان مربوط می شود. هزاران سال است که چاکراها در شرق شناخته شده و مورد استفاده قرار گرفته اند.

 

چاکراهاي اصلي و فرعي
واژه‌ای سانسکریت به معنای چرخ است. چاکراها یا مراکز انرژی در حال چرخش هستند و بخش‌های بسیار مهمی از کالبد انرژی محسوب می‌شوند. همانند کالبد فیزیکی که از اعضای حیاتی و کم اهمیت تر تشکیل شده‌است، کالبد انرژی نیز دارای چاکراهای اصلی و فرعی و چاکراهای بسیار کوچک است. در مجموع بدن انسان هفت چاکرا دارد و هر یک از این هفت چاکرا با یکی از هفت غده بدن و همچنین با گروهی از اعصاب که شبکه نامیده می‌شوند مرتبط می‌باشد. هر یک از این چاکراها به یکی از قسمتهای بدن وبا وظایف مخصوص درون بدن پیوسته هستند که بوسیله شبکه عصبی یا غددی که به آن چاکرا مربوط می‌باشند کنترل می‌شوند.

چاکراهای اصلی
چاکراهای اصلی مراکز انرژی در حال چرخش هستند که به طور معمول ۳ تا ۴ اینچ قطر دارند و اعضای اصلی و حیاتی کالبد فیزیکی را کنترل می‌کنند و به آنها انرژی می‌دهند. چاکراهای اصلی درست مانند نیروگاه‌هایی هستند که انرژی حیاتی را برای اعضای حیاتی و اصلی تامین می‌کنند. اگر این نیروگاهها به خوبی کار نکنند اعضای حیاتی ضعیف یا بیمار می‌شوند، زیرا برای درست کارکردن، انرژی حیاتی کافی ندارند.

چاکراهای فرعی
قطر چاکراهای فرعی یک تا دو اینچ است و چاکراهای بسیار کوچک، بخش‌های کم اهمیت تر کالبد جسمانی را کنترل کرده و به آنها انرژی می‌دهند. چاکراها در داخل کالبد فیزیکی نفوذ می‌کنند و در ورای آن نیز امتداد می‌یابند. چاکراها از دو طریق غدد درون ریز و سیستم عصبی بر جسم اثر متقابل دارند.

وظایف چاکرا
 1-جذب، گوارش و توزیع پرانا (انرژی حیاتی) در بخش‌های مختلف بدن بر عهده آنهاست.
 2-کنترل، تقویت و مسئولیت درست کار کردن کالبد جسمانی و اعضای مختلف آن را برعهده دارند. غدد درون ریز به وسیله بعضی از چاکراهای اصلی تنظیم می‌شوند و انرژی می‌گیرند. با کنترل و دستکاری چاکراهای اصلی می‌توان غدد درون ریز را تحریک یا مهار کرد. تعداد زیادی از ناخوشی‌ها، تا حدودی ناشی از خوب کار نکردن چاکراها هستند.
 3-بعضی از چاکراها مراکز استعدادهای روانی هستند. فعال سازی چاکراهای خاص ممکن است باعث توسعه یافتن استعدادهای روانی خاص شود. برای مثال چاکراهای کف دست برای فعال کردن، آسانترین و امن ترین چاکراها هستند. با فعال کردن چاکراهایی که در مرکز کف دستها قرار دارند فرد می‌تواند توانایی خود را در احساس کردن انرژی‌های لطیف، هاله درونی، هاله تندرستی و هاله بیرونی توسعه دهد، این کار با تمرکز کردن به سادگی انجام می‌شود.

چاکرای نخست یا چاکرای ریشه

چاکرای تکیه گاه چاکرای ریشه یا پایه ستون فقرات ،محل ورود پرانا یا انرژی حیاتی است. 

طیف رنگیِ مربوط به این چاکرا قرمز است که نشانه زندگی، قدرت و نیروی جسمانی می باشد ،این رنگ روی کم خونی و فقر غذایی اثر خوبی دارد و ارتعاشاتِ تقویت کننده و درمان کننده دارد.

منطقه : بین مقعد و دستگاه تناسلی نشیمنگاه

غدد مرتبط : فوق کلیوی که آدرنالین تولید می‌کند

رنگ : قرمز تند

عطر: درخت سدر – درخت میخک

عضو وابسته : استخوانها، دندانها، ناخن، پا، روده، مقعد، پروستات

شکل : نیلوفر چهار پر

تاثیرات : امنیت، بقا، ایمان، ارتباط، پول، خانه. توانایی بنا کردن و حاضر بودن در زمان و مکان. همچنین این چاکرا ارتباط مادر با شخص را منعکس می‌کند و با احساسِ شخص در رابطه با بودنش بر روی زمین در ارتباط است. تنش‌هایی که در جسم بوسیله این چاکرا کنترل می‌شود در قسمتهایی که به این چاکرا ارتباط دارد نشان داده می‌شود.
سبزیجات ریشه‌ای مانند چغندر، هویج وحشی (زردک) و روتاباگا(نوعی کلم) در زمین رشد می‌کنند و نشان دهنده انرژی این چاکرا هستند. هر میوه یا سبزی قرمز رنگ مانند سیب و انار هم این چاکرا را پشتیبانی می‌کنند. به علاوه پروتئین هم می‌تواند به این چاکرا مربوط باشد، چون فرایند طولانی هضم آن می‌تواند خیلی زمین گیر کننده باشد.

چاکرای دوم

چاکرای خارجی یا مرکز کلیه

چاکرای خارجی یا مرکز کلیه در قسمت پایین شکم قرار گرفته است. طیف رنگی مربوط به این چاکرا نارنجی می‌باشد. نارنجی علامت انرژی است. این رنگ قدرت ارتباطی، دفع خشم و کنترل بر خویشتن را متعادل می‌کند و مسائل مربوط به هضم غذا و گردش خون را منظم می‌سازد.

منطقه : انتهای ستون فقرات ۱ تا ۱۲ اینچ زیر استخوان خارجی

غدد مرتبط : پروستات، گنادها

رنگ : نارنجی

عطر: چوب صندل

وظیفه : تولید مثل جنسی

عضو وابسته : کلیه‌ها، مثانه‌ها، اسپرم‌ها، مایعات بدن، اعضای تکثیر شونده

شکل : نیلوفر شش پر

تاثیرات : این چاکرا به قسمتی از آگاهی که مربوط به غذا و روابط جنسی است مربوط است. ارتباط این چاکرا با درون است و اینکه جسم به چه چیزی نیاز دارد و چه چیزی او را خشنود می‌سازد. توانایی شخص برای داشتن بچه نیز در ارتباط با این چاکرا است. همچنین این چاکرا با احساسات و خواسته‌های احساسی شخص پیوسته است.

مواد‌غذایی که به این چاکرا کمک می‌کنند دانه‌ها، آجیل و میوه‌ها و سبزیجات نارنجی رنگ مانند پرتقال، هویج و کدو حلوایی هستند.

چاکرای سوم

چاکرای شبکه خورشیدی یا چاکرای شبکه عصبی زیر معده

چاکرای شبکه خورشیدی یا چاکرای شبکه عصبی زیر معده با طیف رنگی زرد و زرد طلایی است که نشانه عقل، هوش و ذهنیت است. این چاکرا بالاتر از ناف قرار گرفته است. رنگ زرد تأثیر مثبتی روی کبد، طحال، کیسه صفرا و اعصاب دارد و قدرت درمانی برای بیماری مرض قند و یبوست دارد و کنترل کننده چاقی است

منطقه : در پشت و امتداد ستون فقرات مقابل ناف، پشت شکم

غدد مرتبط : پانکراس

رنگ : زرد – طلائی

عطر: اسطو خودوس

وظیفه : ساختار وجودی

عضو وابسته : شکم، معده، کبد، طحال، دستگاه گوارش، صفرا، سیستم عصبی خودکار

شکل : نیلوفر ده پر

تائیرات : قسمتی از آگاهی که وابسته به این چاکرا می‌باشد شامل احساس قدرت، کنترل کردن و آزادی وجود است. فعالیتهای ذهنی و ذهن نیز به این چاکرا پیوسته می‌باشند. چاکرای شبکه خورشیدی نیز با قسمتی از وجود که به آن شخصیت یا خود ضمیر شخصی می‌گویند مرتبط است.

برای کمک به تعادل بیشتر این چاکرا از میوه‌ها و سبزیجات زرد بیشتری مانند فلفل‌های زرد، لپه و کدوی زرد در غذاهای خود استفاده کنید. کربوهیدرات‌های پیچیده مانند جو دوسر و گندم هم برای چاکرای شبکه خورشیدی اهمیت دارند. برای داشتن چاکرای سومی که کاملا تعادل داشته باشد باید از مصرف شکر سفید به طور جدی پرهیز کنید. شکر سفید برای این چاکرا مانند سم است.

چاکرای چهارم

چاکرای قلب یا عشق الهی

چاکرای قلب یا عشق الهی که در وسط جناق سینه و بالای قلب قرار دارد. طیف رنگی مربوط به این چاکرا سبز است

منطقه : در پشت و بین دو کتف و بالاتر از قلب

غدد مرتبط : تیموس

رنگ : سبز، صورتی

وظیفه : عشق خالص

عضو وابسته : قلب، قفسه سینه، پوست، گردش خون، حفره شکم

شکل : نیلوفر دوازده پر

تاثیرات : احساس عشق و ارتباط با مردم در نزدیکی قلب   به عنوان مثال: مادر، پدر، خواهر و برادر، همسر و فرزندان . مشکل تنفس یا ششها تنش را در چاکرای قلب نشان می‌دهد

مواد غذایی سبز مانند بروکلی، کلم پیچ، برگ چغندر و همه برگ‌های سبز دیگر راهی عالی برای متعادل‌سازی چاکرای قلب هستند.

چاکرای پنجم

چاکرای گلو یا حلق

چاکرای گلو یا حلق ،که روی حلق قرار گرفته‌ است. طیف رنگی مربوط به این چاکرا آبی است که علامت جاودانگی، اخلاص و الهام است. این رنگ روی بیماریهای گرفتگی گلو و ناراحتی‌های عصبی تأثیرگذار است

منطقه : پائین و پشت مهره گردن، بین گودی گلو و حنجره

غدد مرتبط : تیروئید

رنگ : آبی کمرنگ

عطر: گل سرخ

وظیفه : بیان، بودن

عضو وابسته : گردن، گلو، فک و بازوها را کنترل می‌کند و به عصبهای بازویی یا گردنی مرتبط است.

شکل : نیلوفر شانزده پر

تأثیرات : نشان دهنده بیان کردن و دریافت کردن است. در اینجا بیان کردن می‌تواند از طریق ارتباط برقرار کردن با چیزی که می‌خواهید و یا چیزی که احساس می‌کنید باشد و همچنین می‌تواند بصورت هنری مانند نقاشی هنرمند، موسیقی یک موسیقیدان و استفاده از اشکال برای بیان درون خود باشد

مواد غذایی که به رنگ آبی هستند مانند بلوبری، و انجیر از میوه‌هایی هستند که باعث تعادل چاکرای گلو می‌شوند ،جلبک دریایی هم از مواد دیگریست که می‌تواند پشتیبان این چاکرا باشد.

چاکرای ششم

چاکرای پیشانی یا چشم سوم

چاکرای پیشانی یا چشم سوم که در سمت پیشانی و کمی بالاتر از بین دو چشم قرار دارد. طیف رنگی مربوط به این چاکرا آبی نیلی است. این رنگ باعث بازشدن چشم سوم ، دید بیرونی و درونی است. این رنگ برای آرامش و درمان بیماریهای ذهنی مفید است. رنگ نیلی آگاهی را بالا می‌برد و برای زنده کردن خاطرات فراموش شده مفید است.

منطقه : بین دو ابروان، به پهنای یک بند انگشت بالای پل بینی و جلوی سر

غدد مرتبط : هیپوفیز صنوبری

رنگ : نیلی، بنفش

وظیفه : دانش هستی

عضو وابسته : صورت، چشم، گوش، بینی

شکل : نیلوفر دو پر و ۹۶ پر

تاثیرات : این چاکرا با درونی ترین قسمت وجودی انسان   به عقیده غربیهای باستان مربوط به ناخودآگاه می‌باشد  که روح نام دارد و همچنین معنویت مرتبط است. این مکانی است که محرک ما و میزانی از آگاهی که فعالیتها و در واقع زندگی ما را هدایت می‌کند در آن قرار دارد.

هر ماده خوراکی نیلی رنگی به عملکرد چشم سوم کمک می‌کند. موادی مانند سیب زمینی‌های بنفش، بِلَک بری، آلو و انگور بنفش، همگی به متعادل کردن چاکرای ششم کمک می‌کنند

چاکرای هفتم

چاکرای بالای جمجمه یا تاج سر

چاکرای بالای جمجمه یا تاج سرکه در قسمت میانی بالای سر قرار دارد. طیف رنگی مربوط به این چاکرا بنفش است. این رنگ برای بیماری‌های ذهنی مناسب است و خواب را تنظیم می‌کند

منطقه : در وسط سر و مغز تاج سرقرار دارد

غدد مرتبط : صنوبری   کاجی شکل  و مخاطی

رنگ : بنفش

احساس : سرخوردگی، عدم غلبه برترس و اضطراب

وظیفه : وجود مطلق

عضو وابسته : مغز، مخچه

شکل : نیلوفر هزار پر

تاثیرات : این چاکرا به احساس یگانگی و جدایی مربوط است و ارتباط ما را با زمین و همچنین با پدرمان نشان می‌دهد. چاکرای هفتم نمایانگر ارتباط با پدر است که ارتباط ما با قدرت و همچنین در نهایت ارتباط ما را با خدا نشان می‌دهد. وقتی کسی احساس جدایی از پدرش را تجربه کرده باشد این چاکرا را می‌بندد و احساس تنهایی و انزوا را تجربه می‌کند. مثل اینکه در پوسته‌ای قرار گرفته باشد و نتواند با اطراف خود ارتباط برقرار کند.

با اینکه مواد غذایی بنفش رنگ مانند بادنجان می‌توانند این چاکرا را تغذیه کنند، چاکرای تاج سر با دیگر چاکراها در این زمینه که بیشتر حالتی “معنوی” دارد تا “مادی” متفاوت است. بنابراین، غذای حقیقی چاکرای تاج سر هوای تازه، نور خورشید و در طبیعت بودن است.

انسانِ مادی‌گرا هرگز در طول زندگی‌اش از وجود چیزی بالاتر از آن‌ها خبردار نمی‌شود. سکس، پول، قدرت، شهرت، اعتبار، احترام، مقام،… همه و همه به همین چاکراها مربوط‌ند و سکس در کانون این سه قرار دارد در شرق مردم همواره کوشیده‌اند در وضعیتِ درون‌گرایی و بالاتر از چاکرای قلب باشند؛ در غرب عملکردِ انسان‌ها درست برعکس این است؛ اما هر دو سبک زندگی از تعادل خارج است.

برای بدل شدن به انسانی کامل و یکپارچه، هر هفت چاکرا باید با هم کار کنند، هیچ‌کدام بر دیگری برتری نداشته باشد و هیچ‌کدام با بقیه درگیر نباشد. این یعنی زندگی درتمام مراکزانرژی بدون درگیری وسرکوب؛ اما متاسفانه ما به ایجاد درگیری عادت کرده‌ایم.

انرژی کیهانی یا انرژی «کی» در طب سنتی چین

 طب سنتی چین، معتقداست در ساختار بدن انسان در صفحه‌ی «پرانایی» یک شبکه انرژی،‌ مانند شبکه‌ی آب یا گاز شهری وجود دارد که با جریانِ آزاد انرژی «کی» در این مسیرها، سلامتی، شادابی و تندرستی برقرار‌می‌شود. اگر به‌ علتی در این مجاری، انسداد یا اختلالی پیدا شود، انواعی از بیماری‌ها و ناتوانی ها پدید می‌آید.

برای درمان بیماری و ناتوانی، باید این مجاری، با روش هایی باز شود. این روش ها بسیار مختلف هستند که یوگا، طب سوزنی و … بر پایه همین باور بنا شده اند.

چاکرا و طب هندی

در فلسفه‌ی آیینی و درمانی هندوستان، علاوه ‌بر باور به‌ وجود شبکه‌ی گسترده‌ای برای انتقال انرژی در بدن، به وجود ایستگاه‌های تقویت‌ کننده و هدایت‌ کننده‌ انرژی به نام «چاکرا» یا «چرخه» اعتقاد هست.

چاکراهای اصلی که در امتداد ستون فقرات قرار گرفته اند همانند گردبادهایی چرخیده و با مکیدن انرژی از میدان انرژی کیهانی، آن را به انرژی قابل استفاده توسط بدن تبدیل می کنند. این انرژی یا نیروی حیات، توسط کانال هایی درسراسر بدن انتقال یافته و منتشر می شود. در این مـکتب، دلیل بیماری‌ها و ناتوانایی‌های جسمی و روانی، اختلال در توزیع انرژی حیاتی و کیهانی «پرانا» در بدن، به‌ویژه در «چاکراها» تصور‌می‌شود و درنتیجه انتظار می‌رود با رفع اشکال و اختلال در «چــاکراها» و فعال‌شدن این چرخه‌های انرژی‌، بیماری هم درمان شود.

مدیتیشن چاکرا چیست ؟

همه منابع تمرین ها زیر نظر چتر مدیتیشن چاکرا هستند و بعضی از آن ها خودشان را وقف بیداری معنوی می کنند و بعضی دیگر به دنبال شفا و ریلکسیشن هستند. تمرین های معنوی حتما باید زیر نظر یک فرد ماهر صورت پذیرد.

نکته مهم : هم اکنون که از گنجینه انرژی‌های بدن خودتان آگاه شده اید، با توجه به چاکرا‌های هفتگانه و روش متعادل کردن آن، می‌توانید خودتان را از شر بیماری‌های گوناگون خلاص کنید ودیگر هرگز روی بیماری را تا دم مرگ نبینید به شرط آنکه درونتان را از همه ی پلیدی ها پاک نگه دارید ودستورات را بخوبی عمل کنید.

نویسنده : مهندس آیت قدیری / منع :چاکراها و کاربرد آنها

📚 سایت دان پن – آیت قدیری

         https://danpen.ir 

مطالب اخیر

2 نظرات

پیام بگذارید