جیم ران و اصول موفقیت

جیم ران کیست؟

جیم ران ؛ پدر فلسفه‌ی تجارت، کارآفرین، نویسنده و سخنران انگیزشی آمریکایی است. افراد زیادی در دنیای خودپروری و روان‌شناسی توانسته‌اند با استفاده از آموزه‌های این مرد بزرگ، به چهره‌های موفق و سرشناسی تبدیل شوند. «آنتونی رابینز»، «برایان تریسی»، «دارن هاردی» و «جک کنفیلد» کسانی هستند که از دل تفکرات و مکتب ران ظهور کرده‌اند واو را استاد خود می دانند واز این طریق به دنیا معرفی شده‌اند.

دوران کودکی و جوانی جیم ران

بعنوان یکی از افراد موفق او در ۱۷ سپتامبر ۱۹۳۰ به دنیا آمد و تبدیل به سرمشق جهان شده است. جیم ران کارآفرین و نویسنده بود. سخنرانی‌های تاثیرگذار او موجب دلگرمی میلیون‌ها نفر شده و جرقۀ امید را در اجتماع روشن نمود. جیم ران در سال ۲۰۰۹ و در سن ۷۹ سالگی درگذشت.

اگرچه در ابتدا بسیار فقیر بود، جیم ران بیش از ۴۰ سال از زندگی خود را با تلاش‌های بی‌دریغ و ارادۀ مصمم صرف گسترش ایده‌های خلاقانه‌ و چشم‌اندازها وابداعات موفقیت خویش کرد و در نهایت او، به افراد بسیاری کمک می‌نمود تا استراتژای مناسبی برای زندگی خود ایجاد نموده و به موفقیت‌های بزرگی دست یابند.

داستان زندگی ران هم مانند خیلی از مردان و زنان بزرگ دنیا، با آرامش توام نبوده  است. او که در مزرعه‌ای در آیداهوی آمریکا به‌ دنیا آمده بود، دوران کودکی و نوجوانی نه چندان آسانی را طی کرد. تا این که سرانجام پس از تلاش‌ زیاد در کالج براون پذیرفته شد. اما این هم مدت زیادی دوام نیاورد و جیم پس از مدتی از دانشگاه انصراف داد. او که حالا 25 سال سن داشت، بدهی و قرض زیادی بالا آورده بود و مدام راهی برای پرداخت بدهی‌هایش جست‌وجو می‌کرد. اما چون راه و روش درستی نمی‌دانست، دست به هر کاری می‌زد شکست می‌خورد و بیشتر ضرر می‌کرد. این «جان اِرل شُف» بود که زندگی ران را به کلی متحول کرد. شف کارآفرین موفقی بود که جیم جوان را بسیار مسحور و شیفته‌ی خودش کرده بود. پیوستن جیم به سازمان بازاریابی و تجارت شف آغاز دوره‌ی جدیدی در زندگی شخصی و حرفه‌ای ران بود. تا جایی که جیم توانست در سن 31 سالگی به یک میلیونر بزرگ تبدیل شود. شف که آرزوی دیدن موفقیتش را داشت، یک سال پیش از موفقیت‌های بزرگ جیم، درگذشت. از دست دادن تنها معلم واقعی زندگی‌اش، تاثیر زیادی روی جیم جوان گذاشت. اما او میراث‌ دار شف بود، پس دست روی دست نگذاشت و فصل جدیدی از زندگی خود را آغاز کرد.

جیم ران علاوه بر برگزاری سمینار و کارگاه‌های آموزشی، کتاب‌های زیادی هم نوشته است. «جادوی کار پاره وقت»، «دوازده ستون موفقیت»، «فرزانگی»، «فصل‌های زندگی» و «قاتل شما کیست» از معروف‌ترین کتاب‌های این نویسنده هستند که در ایران هم بارها ترجمه و چاپ مجدد شده‌اند.

رسالت فکری جیم ران

از جذاب ترین اعتقادات جیم ران در برخورد با مشکلات این است که میگوید: آرزو نکنید مشکلاتتان کوچک و یا حل شود; بلکه خود را برای مشکلات بزرگ قوی کنید; دقیقا آن زمان است که میتوانید با هر چالش و مشکلی مقابله کنید.

البته ، مبدا خشن بودن و قوی بودن را با هم اشتباه نگیرید. بی شک یک انسان رئوف و مهربان هم می تواند قوی و با استانه تحمل بالایی باشد.

نکته بسیار جالب در شخصیت جیم ران این است که وی میان مفاهیم متضاد مرز بسیار باریکی می دید: فروتن و ترسو، مغرور و متکبر،شاید به ظاهر صفاتی متضاد باشند اما ممکن است با لغزشی بسیار کوچک جابجا شوند.

جیم ران یک کلید طلایی برای موفقیت دارد که آنهم نظم و انضباط است .

 وی بر این باور است که از طریق برنامه ریزی و نظم دادن به امور زندگی می توان به تمامی اهداف هرچقدر هم که بزرگ و ارزشمند باشند دست یافت. و از انضباط  پلی می ساخت تا هدف و پیشرفت را به هم متصل کند.

وی هموار و در تمام سخنرانی هایش عنوان نموده است که موفقیت چیزی نیست جز چند کار مرتب و مداوم که روزانه تمرین می‌شود.

نکات شغلی جالب جیم ران

زندگینامه جیم ران از هنگامی که وارد قلمرو توسعۀ فردی شد، زندگی پر حادثه‌ای بود. حرفۀ او به میلیون‌ها نفر کمک کرد تا به بینش‌های مفیدی دست یابند و در حوزه‌های زیادی به جهانیان کمک نمود که تا قبل از آن موقع به آنها پرداخته نشده بود.

ران به عنوان یک نویسنده، کارآفرین و میلیونری که از صفر شروع کرده، مصمم بود به اطرافیانش کمک کند تا به آرزوهایشان برسند. سمینارهای او حدود ۳۹ سال طول کشید و در این مدت مخاطبین او بیش از ۴ میلیون نفر در سراسر دنیا بودند. او در سال ۱۹۸۵ از سوی موسسۀ سخنرانان ملی برندۀ جایزۀ شد او بیش از ۲۵ کتاب نوشت و چندین برنامۀ صوتی و تصویری منتشر کرده است. ران براستی یک افسانۀ واقعی بوده وهست. همچنین ران یک سخنران انگیزشی زبده است که او را می‌توان با ویل راجرز مقایسه کرد.

جیم ران یکی از چهره‌های شاخص در دنیای رشد شخصیت بود. او به ما یاد داد که موفق شدن یک انتخاب است و همچنین به ما یاد داد چگونه می توانیم موفق شویم. هنگامی که در سال ۲۰۰۹ درگذشت، فلسفۀ ارزندۀ او همچنان در میان مردم گسترش می‌یافت. فرقی ندارد راه رسیدن به دستاوردهای شخصی چقدر دشوارشود، فقط باید بخواهیم و ذهنمان را برای دریافت آماده نماییم .

17 راهکار ارزنده از زندگینامه جیم ران

1.هر جایی که هستید، با هر آنچه که دارید شروع کنید. تحصیلات رسمی برای شما زندگی می سازد اما خودآموزی به شما آینده می دهد.

2.بدون فعالیت دائمی و خطرات زندگی نمی توانید بر ارزش‌های آن چیره ‌شوید خطر را بپذیرید و هراسی به دل راه ندهید.

3.هر چه بیشتر به موفقیت اهمیت بدهید، می‌توانید قوی‌تر باشید…

4.اگر اوضاع را نمی‌پسندید، آن را تغییر دهید! شما که هویج نیستید. اگر واقعا میخواهید کاری کنید، راهی پیدا خواهید کرد. اگر این کار را نکنید، بهانه ای پیدا خواهید کرد.

5.شخصیت کیفیتی است که خصوصیات مهمِ بسیاری را در خود جای می‌دهد، از جمله وقار، شجاعت، پشتکار، اعتماد به نفس و خرد. برخلاف اثر انگشت‌هایتان که تغییر ناپذیر هستند، شخصیت را می‌توانید در خود ایجاد کنید و مسئولیت تغییر آن را بپذیرید.

6.چالش بزرگ این است که به تمام آنچه که دارید تبدیل شوید. باورکنید که با به حداکثر رساندن قابلیت خود و فرا رفتن از محدودیت‌ها یتان  روحتان به اوج می رسد.

“چالش بزرگ این است که همه چیز را تبدیل به فرصت کنید”

7.شما نمی‌توانید تصمیم خود را یک شبه تغییر دهید، اما می‌توانید مسیرتان را یک شبه عوض کنید.

8.نگویید «اگر می‌توانستم، این کار را می‌کردم.» بگویید «اگر بتوانم، میکنم .‌

9.انضباط در کارها پتانسیل اعجاز در آینده را دارد. مراقب بدن خود باشید، این تنها مکان شماست که باید زندگی کنید.

10.زندگی فقط گذر زمان نیست. زندگی مجموعه‌ای از تجربه‌ها و سختی‌هاست…

11.موفقیت نه جادویی و نه مرموز است. موفقیت نتیجه ی طبیعی استفاده از پایه های اساسی است. آرزو نکن که زندگی آسون بود، آرزو کن که تو بهتر بشی.

12.اگر شما برای هدف‌هایتان کار کنید، هدف‌هایتان نیز برای شما کار می‌کنند. اگر برای برنامه‌هایتان کار کنید، برنامه‌هایتان نیز برای شما کار می‌کنند. هر چیز خوبی که بسازیم، در نهایت ما را می‌سازد.

13.خوشبختی چیزی نیست که آن را به آینده موکول کنید. چیزیست که باید برای حال طراحی نمایید.  “هرچه بیشتر مراقب خودتان باشید، قوی تر خواهید شد”

14.یادگیری آغاز رفاه است. یادگیری آغاز سلامت است. یادگیری آغاز معنویت است. جستجو و یادگیری جایی است که تمام معجزات آغاز می‌شوند.

15.فلسفۀ شخصی شما بهترین فاکتور تعیین کننده در پیشبرد زندگی‌تان می‌باشد.

16.چقدر باید تلاش کنید؟ همیشه…

17.ما در تمام عمر خود مشغول مبارزه با عوامل محدودکننده خواهیم بود. اگر بیخیال باشیم، علف‌های هرز منفی‌گرایی به باغ ما نفوذ می‌کنند و همۀ داشته‌های با ارزشمان را از ما می‌گیرند.

سخنان جیم ران می تواند زندگی هریک از ما را تغییر دهد. جیم ران یک فرد با نیروی فوق العاده قوی در دنیای توسعه شخصی بود. او به ما آموخت که موفق بودن انتخاب است و اینکه چگونه آن را به دست بیاوریم.

زمانی که یک گام به عقب برمی‌دارید و از یک چشم‌انداز جدید که خارج از چالش‌ها قرار دارد به وضعیت نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که به راحتی می‌توانید از مشکلات‌ خود خارج شوید. اما ممکن است واقعا این‌گونه نباشد، هر مسیری راحتی و دشواری‌های خاص خودش را دارد. درواقع سخت‌ترین چیزی که با آن مواجه هستید، حفظ‌ کردن رویکرد مثبت‌ خودتان است.

درنظرگرفتن فلسفه زندگی وظیفه‌ای است که باید به صورت روزانه به آن بپردازید. اگر به این فکر کنید که موفقیت شما نزدیک است، در این صورت انرژی بیشتری پیدا خواهید کرد، اما اگر رویکرد مناسبی نداشته باشید که ذهنیت شما را در مسیر موفقیت قرار دهد، احتمال اینکه برنامه‌تان شکست بخورد، افزایش پیدا می‌کند.

شما به یک برنامه‌ی رشد فردی احتیاج دارید که به صورت روزانه و هفتگی به شما کمک کند. نوشتن، مطالعه‌کردن و صحبت‌کردن با افراد دیگری که موفق بوده‌اند و یادگیری از یک راهنما همگی بخشی از یک برنامه توسعه فردی مستحکم هستند.هدف این است که هر چیزی که ذهن شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و شیوه‌ ی نگاه‌ کردن‌ تان را به زندگی ، تحت کنترل بگیرید.

اگر اجازه دهید که هر کس دیگری کنترل این موارد را در دست بگیرد، احتمالا در زندگی‌تان ناامید خواهید شد ، پس دقت کنید با هوشیاری تمام زندگی در دست خودتان باشد تا بر همه ی ارکان آن اشراف داشته باشید.

جیم ران می‌گوید: اگر شما برنامه‌ی زندگی‌تان را خودتان طراحی نکنید، احتمالا در برنامه‌ی زندگی فرد دیگری قرار می‌گیرد و مجبور می شوید برای دیگران کار کنید . فکر می‌کنید دیگران چه چیزی برای شما در نظر گرفته‌اند؟ هیچ چیز! چون به عقیده او هر کسی خودش در اولویت می باشد پس این اصل را همیشه بدانید.

نویسنده : مهندس آیت قدیری / منع :جیم ران استاد موفقیت

📚 سایت دان پن – آیت قدیری

         https://danpen.ir 

مطالب اخیر

پیام بگذارید